środa, 17 lutego 2016

Ikony Riolis - miniaturki


Dziś przedstawię kolejne 3 ikony w moim wykonaniu. Są to miniaturki ikon Riolis. 
Oprócz tego, że haft ikon sprawia mi niesamowitą radość i daje wyciszenie, to dodatkowo ciągle poszerzam moją wiedzę na temat ikonografii, poprzez literaturę (na którą też przyjdzie pora by ją zaprezentować dla zainteresowanych tą tematyką) a także poprzez zwiedzanie cerkwii (w miarę możliwości) oraz muzem ikon.
Nie ukrywam, że internet to też skarbnica wiedzy na ten temat.
Ale wracam do haftów:) Wyszywałam je w ubiegłym roku - i wstyd się przyznać, ale ciągle czekaja na oprawienie.
MATKA BOŻA KORSUŃSKA
Należy do ikon maryjnych, która w najbardziej wyrazisty sposób przedstawia związek emocjonalny między Matką i Synem. Ikona wyraża Matkę Bożą jako niezmiernie czułą i delikatną, a jednocześnie ukazuje czułość matczyną. Zarówno Matka Boża jak i Chrystus są przytuleni do siebie, dotykając się policzkami - przez co tak bardzo widać tu związek ze światem zewnętrznym.


IKONA ZBAWICIELA "NIE UCZYNIONA RĘKĄ LUDZKĄ"
Ikona ta należy do najstarszego przedstawienia Jezusa Chrystusa w postaci ikonograficznej, powstałej bez użycia człowieka. Jest także nazywana "ikoną ikon" i stanowi podstawę, źródło wszelkich innych przedstawień.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ CUDOTWÓRCA
Mikołaj, arcybiskup Miry Licyjskiej, cudotwórca. Znany jest ze swej łagodności, pokory oraz tego, że troszczył się o dobro swych wiernych. Św. Mikołaj należy do świętych niezmiernie ważnych i czczonych przez prawosławnych a Jego ikona jest nabardziej popularną ikoną w domach i świątyniach prawosławnych.
11 komentarzy:

 1. Dziękuję:-):-)
  Dzięki Twojemu wpisowi odkryłam Twój blog o hafcie:-) dziś już nie dam rady ale jutro z przyjemnością "pozwiedzam"
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładne ikony, fajnie jest się czegoś nowego dowiedzieć:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa:-) Pozdrawiam

   Usuń
 3. Piękne są, skąd bierzesz podlinniki - sama je przetwarzasz na krzyżyki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te, które są na moim blogu mam z gotowych wzorów. Aktualnie haftuję dużą ikonę Matki Boskiej Kazańskiej - także z gotowego zestawu.
   Mój brat będąc na Ukrainie, przywiózł mi z Lwowa kolejny gotowy zestaw Chrystusa Pantokratora - z materiałem, wzorem i mulinami.
   Ale nie ukrywam, że przymierzam się do tego, aby samemu przerobić na krzyżyki te ikony - które chciałabym wyhaftować, a których nie mogę znaleźć jako gotowych wzorów. Na początek próbuję z małym formatem - żeby dobrze opanować szczegóły. Jak będę z efektu zadowolona to "pójdą w ruch" większe formaty:)
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne, brakuje Twojej patronki do kolekcji:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. .. planów hafciarskich pod kątem ikon mam sporo...tylko szkoda że czasu jakoś nie da się więcej znaleźć. ..no nijak nie chce się doba wydłużyć:-):-)
   Pozdrawiam

   Usuń